

Ból pleców jest powszechnym zjawiskiem. Właściwie każdy, kto przynajmniej raz doświadczył takiego bólu wie, jak ograniczająca jest ta dolegliwość. Niektórzy Pacjenci przez ciągły ból są wyłączeni z pełnienia obowiązków zawodowych i życia prywatnego zanim trafią do specjalisty. W zależności od rodzaju oraz etiologii bólu, należy postępować w określony sposób.
Osoby z bólem przewlekłym, który jest wynikiem wad postawy, powinny skonsultować się z fizjoterapeutą lub ortopedą. Inaczej w przypadku bólu po urazie, promieniującego, bardzo silnego, z drętwieniem a nawet niedowładami – tutaj konieczna może być wizyta w szpitalu. Jeżeli traficie Państwo wcześniej do poradni ortopedycznej, uzyskacie Państwo odpowiednie informacje.
O tym, kogo najczęściej bolą plecy i jak wybrać odpowiednie miejsce leczenia, możemy mówić między innymi na przykładzie Pacjentów MedSen w Białymstoku. Spektrum dolegliwości jest bardzo szerokie.
Kiedy warto udać się do poradni ortopedycznej
Według badania EHIS za rok 2014 w Polsce przedstawionego w Ogólnopolskim programie profilaktyki przewlekłych bólów kręgosłupa z 2018 roku, „ból zlokalizowany w dolnej części pleców” był dolegliwością lub chorobą przewlekłą najczęściej zgłaszaną przez ankietowanych. Mowa o 28,4% kobiet i 21,2% mężczyzn. Badanie dotyczyło ostatnich 12 miesięcy, natomiast w wielu przypadkach zmagania z bólem trwają znacznie dłużej, jeżeli Pacjent nie szuka fachowej pomocy.
Niekorzystnie na mięśnie oraz na sam kręgosłup może wpływać wykonywanie pracy:
- biurowej – długotrwałe siedzenie, często w nieergonomicznej pozycji, sprzyja dolegliwościom bólowym. U pracowników branży finansowej, administracyjnej czy IT ból pleców występuje szczególnie często;
- mobilnej – w tej grupie zwykle znajdują się sprzedawcy oraz przedstawiciele handlowi. Ból pleców dotyczy również personelu pokładowego, pilotów i zawodowych kierowców. Wiele godzin spędzonych w jednej pozycji może pogłębiać dotychczasowe dolegliwości;
- fizycznej – w tej grupie zawodowej ergonomia jest szczególnie ważna. Dźwiganie i nieprawidłowe podnoszenie ciężarów przyczynia się do urazów oraz zwyrodnień;
- produkcyjnej – ryzykiem rozwoju bólu pleców są obarczeni pracownicy przebywający kilka godzin w wymuszonej pozycji ciała, na przykład przy linii montażowej.
Dolegliwości bólowe występują u przedstawicieli wszystkich grup zawodowych, ale nie muszą one dotyczyć każdego. Profilaktyka, zmiana nawyków oraz korzystanie z zaleceń poradni ortopedycznej zmniejsza ryzyko negatywnego wpływu pracy na stan zdrowia.
Poradnia ortopedyczna w Białymstoku do Państwa dyspozycji
Szerokie spektrum usług medycznych to znaczne udogodnienie dla osób odwiedzających poradnię ortopedyczną. Ponieważ omawiane w tym artykule dolegliwości mogą mieć różne podłoże, ważna jest kompleksowa diagnostyka, a wcześniej wywiad medyczny oraz analiza ewentualnych dotychczasowych wyników badań. Do naszego Centrum Medycznego w Białymstoku warto się zgłosić, gdy ból pleców pojawia się cyklicznie lub gdy utrzymuje się od kilku dni i nie ustaje mimo odpoczynku w wygodnej pozycji. Zdrowe plecy to istotny aspekt ogólnej kondycji fizycznej i ważne wsparcie w codziennych zawodowych zmaganiach.