Chrapanie wynika z utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Zaburzenia takie występują w trakcie wdychania powietrza, a ponieważ pojawiają się podczas snu, osoba dotknięta problemem chrapania może nie być świadoma własnych dolegliwości. Problem sygnalizują zazwyczaj osoby z najbliższego otoczenia Pacjenta, ponieważ również dla nich dźwięki osiągające nawet 70 dB są utrudnieniem w codziennym zasypianiu i śnie.
Skuteczne metody leczenia chrapania w Centrum Medycznym MedSen

Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem leczenia chrapania i w trakcie terapii?
Mając świadomość istotności zaburzeń oraz konieczności leczenia chrapania, które może prowadzić do bezdechów podczas snu oraz ich powikłań, warto odwiedzić laryngologa, który przeprowadzi szczegółowe badania i dobierze odpowiednią metodę operacyjną. Do najskuteczniejszych należą:
Chrapanie spowodowane może być również czynnikami niezwiązanymi z budową anatomiczną gardła. Obserwowane jest często u osób ze znaczną nadwagą lub otyłością, zwłaszcza gdy wskaźnik BMI przekracza 40. Wtedy zalecana jest przede wszystkim dieta oraz zmiana trybu życia na bardziej aktywny. Warto również zrezygnować z palenia papierosów, które powoduje podrażnienie gardła i stany zapalne, odpowiedzialne jest także za zwężenie dróg oddechowych. Należy także zaniechać nadużywania alkoholu i picia alkoholu tuż przed pójściem spać, gdyż alkohol które wpływa na nadmierne rozluźnienie mięśni podczas snu. Podobne działanie mają leki nasenne, uspokajające i niektóre przeciwdepresyjne.
Inne objawy chrapania, na które warto zwrócić uwagę w codziennym życiu
Dla osoby chrapiącej same wydawane podczas snu dźwięki mogą nie być argumentem, ponieważ ich zwyczajnie nie słyszy i gdyby mu nie przeszkadzano w ciągu nocy to by spał dobrze. Wizyta Pacjenta w gabinecie laryngologicznym wynika wówczas z zaburzania ciszy nocnej w domu. Natomiast przy długotrwałym chrapaniu, kiedy dołączą się stany zapalne gardła i rozwijający się zespół bezdechów, objawy odczuwalne w ciągu dnia skłaniają często do wizyty u specjalisty. Mogą to być między innymi:
Warto zwrócić uwagę również na chrapanie u dzieci. Dolegliwość ta, nieleczona, przyczynia się do spowolnienia rozwoju dziecka względem rówieśników, może ona również objawiać się słabszymi wynikami w testach sprawnościowych. Zatem niezależnie od wieku osoby chrapiącej, nie należy bagatelizować tej dolegliwości.
Leczenie chrapania w MedSen w Białymstoku – realna troska o zdrowy sen
Współczesna medycyna snu niesie wiele rozwiązań, które stosowane są z powodzeniem w leczeniu chrapania. Zgłaszając się do naszego gabinetu laryngologicznego w Białymstoku możecie Państwo skutecznie zmniejszyć lub wyeliminować przyczyny chrapania, a tym samym zadbać o prawidłowy przebieg snu teraz i w przyszłości.
prof. dr hab. Ewa Olszewska

prof. dr hab. Ewa Olszewska – specjalista otolaryngologii chirurgii głowy i szyi
Strona www: ewa-olszewska.pl