

Otolaryngolog, powszechnie zwany laryngologiem, to lekarz, o którym w uproszczeniu można powiedzieć, iż zajmuje się zmysłami. Leczy więc: słuch, smak i węch. Oczywiście jest to ułamek problemów zdrowotnych, którymi się zajmuje. Leczy przy tym narządy delikatne, wymagające dużej precyzji szczególnie w zabiegach chirurgicznych, a ponadto cechujące się dużą wrażliwością, m.in. bólową – wiele osób wie, jak bolesne bywają zapalenia uszu czy wszelkie urazy nosa.
Zakres specjalizacji otolaryngologicznej
Laryngolog jako lekarz specjalista najpierw pobiera naukę na 6-letnich studiach kierunku lekarskiego, a następnie poświęca pięć lat na naukę wybranej specjalizacji. Obejmuje ona szkolenia specjalizacyjne prowadzone przez jednostkę nadzorującą w Warszawie (CMKP) oraz staże kliniczne odbywane w różnych ośrodkach na terenie kraju, w tym, w Białymstoku. Przyszły laryngolog poznaje w ten sposób standardy pracy, a także doskonali umiejętności chirurga, co w tej specjalizacji odgrywa niebagatelną rolę.
Otolaryngolog zajmuje się głównie czterema obszarami ciała: gardłem, krtanią, uszami i nosem, aczkolwiek to zdecydowanie nie wszystko w czym się specjalizuje. Zatrzymując się jednak na klasycznym przedmiocie laryngologii, można też wyróżnić stany, w których pomoc lekarza tej specjalności jest najbardziej wskazana. Należą do nich:
- wśród chorób nosa – urazy nosa, nieprawidłowa budowa nosa, ciała obce, polipy, krwawienia z nosa, przewlekły katar, nieżyt, a nawet chrapanie,
- pośród chorób gardła – m.in. przerośnięcie migdałków i anginy ropne,
- w zakresie chorób uszu – zapalenie ucha (wewnętrznego, środkowego i zewnętrznego), zapalenie trąbki słuchowej, zatkanie przewodu słuchowego mechaniczne lub woskowiną, otoskleroza i inne,
- oraz w chorobach krtani – przewlekłe i ostre zapalenia, zmiany głosu, chrypki.
Oczywiście laryngolog zajmuje się poza wymienionymi narządami również:
- chorobami zatok,
- niedosłuchem i głuchotą oraz usprawnianiem słuchu,
- chorobami błędnika,
- niektórych kości czaszki,
- chorobami ślinianek, języka, śluzówki jamy ustnej i przełyku.
Rzadkie choroby w leczeniu laryngologicznym
Otolaryngologia zajmuje się również leczeniem rzadkich chorób, do których zalicza się m.in.:
- zespół Sjögrena – upośledzenie funkcjonowania ślinianek i gruczołów łzowych,
- chorobę Meniere’a – przejawiająca się nagłymi zawrotami głowy wraz z nudnościami (towarzyszy jej postępująca utrata słuchu),
- bezdech senny – nie tyle rzadki, co nie kojarzony z rzeczywistymi, laryngologicznymi przyczynami, stąd też Pacjenci nie zawsze trafiają do właściwego specjalisty.
Warto zwrócić tu uwagę na wymieniony bezdech senny. Jego zaawansowana postać jest dla Pacjenta dokuczliwa, a nawet zagrażać zdrowiu. Laryngolog może pomóc, gdyż bezdech często jest spowodowany: nieprawidłową budową górnych dróg oddechowych (szczególnie przegrody nosowej), polipami, poinfekcyjnym przerostem tkanek miękkich, nieprawidłową budową żuchwy i wiotkością mięśni podniebienia.
Usługi laryngologa w Białymstoku
Laryngolog jest więc specjalistą skupionym na chorobach narządów mających stały kontakt ze światem zewnętrznym. Dlatego też wiele chorób i urazów bezpośrednio stąd wynika. Zazwyczaj są to ostre infekcje, często urazy, ale też choroby przebiegające od nich niezależnie. Te ostatnie leczone są zazwyczaj poza gabinetem laryngologicznym, w szpitalu. Dotyczy to np. wszczepienia implantu słuchowego czy operacji przegrody nosa. Pozostałe, wyżej wymienione, to w większości stany, z których należy zgłaszać się po pomoc ambulatoryjną. Laryngolog w Białymstoku w większości z nich nie będzie kierował do szpitala, gdyż zaawansowanie omawianej specjalizacji medycznej pozwala leczyć je bez dokonywania inwazyjnych zabiegów.
Warto przeczytać: Laryngolog na przestrzeni dziejów