Częścią leczenia w naszej białostockiej poradni ortopedycznej jest fizjoterapia. Jej wczesne rozpoczęcie decyduje o powodzeniu całego procesu leczenia wielu schorzeń, z którymi zmagają się pacjenci ortopedyczni po urazach, ale też z chorobami przewlekłymi. W tym artykule wyjaśniamy, jakie są wskazania do stosowania poszczególnych metod fizjoterapii oraz jak oddziałują one na organizm.
Z poradni ortopedycznej MedSen na rehabilitację
W ortopedii wykorzystuje się cały arsenał specjalistycznych metod i technik rehabilitacyjnych, uzupełnianych terapią zajęciową i korzystających ze wsparcia zaopatrzenia ortopedycznego, takiego jak kule łokciowe, balkoniki, gorsety, różnego rodzaju ortezy i stabilizatory. Wszystkie te oddziaływania ukierunkowane są na stworzenie choremu takich warunków, w których będzie on mógł odzyskać pełnię sprawności. W rehabilitacji ortopedycznej wykorzystujemy działania z dziedziny fizjoterapii i fizykoterapii – ich zakres omawiamy poniżej.
Wskazania do fizjoterapii w schorzeniach ortopedycznych
Podstawą fizjoterapii ortopedycznej jest kinezyterapia, czyli leczenie ruchem. Ćwiczenia stanowią bodziec, który w naturalny sposób aktywizuje organizm, prowadząc nie tylko do poprawy sprawności aparatu ruchu, ale także do ogólnej poprawy wydolności organizmu.
Wyróżniamy kinezyterapię miejscową, czyli dotyczącą jednego, chorego miejsca, jak na przykład staw. W takich przypadkach stosujemy ćwiczenia (czynne z oporem i bez, w odciążeniu, samowspomagane, bierne, czynno-bierne, prowadzone, synergistyczne, a także oddechowe oraz relaksacyjne); ponadto wykonywane są wyciągi i redresje, pozwalające na usuwanie przykurczów. Drugim typem kinezyterapii jest kinezyterapia ogólna ukierunkowana na odbudowywanie, poprawianie i utrzymywanie sprawności ogólnej aparatu ruchu. W tym wypadku ćwiczenia dotyczą nieobjętych chorobą części ciała. Mamy tu więc do wyboru: gimnastykę poranną, ćwiczenia: ogólnokondycyjne, w wodzie, które mogą odbywać się w sesjach indywidualnych i grupowych.
W ramach kinezyterapii ortopedycznej stosuje się metody specjalne, opracowane w celu terapeutyzowania poszczególnych schorzeń – dla przykładu:
- metoda Cyriaxa – ukierunkowana na pracę z pacjentem z dysfunkcjami narządu ruchu,
- metoda McKenzi’ego – dedykowana schorzeniom kręgosłupa,
- metoda PNF (proprioceptywne torowanie neuromięśniowe) – wykorzystywana w pracy z pacjentami z deficytami ruchowymi.
Istnieje wiele innych metod, które ortopedzi i fizjoterapeuci dobierają indywidualnie do potrzeb Pacjenta.
Wskazania do fizykoterapii w chorobach ortopedycznych
Zabiegi fizykoterapeutyczne wykorzystują przeciwbólowy i przeciwzapalny wpływ bodźców fizykalnych, które przyspieszają ponadto regenerację w sytuacjach takich jak:
- przeciążenia stawowe,
- lekkie zmiany pourazowe,
- stłuczenia tkanek miękkich,
- naderwania ścięgien.
Zastosowanie zabiegów fizykoterapeutycznych we wczesnej fazie dolegliwości skraca czas ich trwania. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.
LASEROTERAPIA niskoenergetyczna – wiązki laserowe m.in. pobudzają przyswajanie tlenu przez tkanki i ograniczają przewodnictwo bodźców bólowych we włóknach nerwowych. Działają też naczyniotwórczo, poprawiając mikrokrążenie oraz obwodowe ukrwienie. Ponadto wspomagają syntezę kolagenu; wskazania: działanie przeciwbólowe, ortopedyczna regeneracja pourazowa.
LASEROTERAPIA wysokoenergetyczna – wykorzystywane do biostymulacji termicznej tzw. HILT (high intensity laser therapy); uzyskane w ten sposób efekty fotochemiczne poprawiają utlenowanie tkankowe i syntezę kolagenu oraz stymulują pracę komórek kościotwórczych; stosowane w leczeniu zmian głęboko położonych.
FALA UDERZENIOWA (shock wave therapy – SWT) – przyspiesza proces zdrowienia, stymulując metabolizm, cyrkulację krwi i produkcję kolagenu; ponadto zmniejsza napięcie mięśni; rekomendowana w rehabilitacji ortopedycznej i sportowej w dolegliwościach takich jak: skręcenia stawów, zmiany zapalne i przeciążeniowe mięśni oraz ich przyczepów.
MAGNETOTERAPIA i MAGNETOSTYMULACJA – poprawiają metabolizm, przetwarzanie tlenu, rozszerzają naczynia krwionośne; działają przeciwzapalnie, regenerują tkankę mięśniową i kostną, zmniejszają obrzęki i dolegliwości bólowe; polecane przy chorobach stawów, tkanki kostnej i ścięgien.
ELEKTROTERAPIA – ma postać stymulacji prądami o różnych właściwościach:
- TENS – pozwala stymulować nerwy przezskórnie, a jednocześnie powoduje blokadę przewodzenia bólu wykorzystującą różne mechanizmy fizjologiczne;
- elektrostymulacja (prądy Kotza) – leczy objawy zaniku mięśni,
- stymulacji NMES – przeciwdziała zanikom mięśni,
- metoda Ganne – stosowana przy braku zrostu złamań kostnych,
- diatermia krótkofalowa – łączy elekt działania pola elektrycznego z polem magnetycznym w celu rozluźnienia mięśni,
- prądy diadynamiczne (DDM), nazywane prądami Bernarda – zmniejszają napięcie mięśniowe,
- prądy interferencyjne – pobudzają skurcze mięśni szkieletowych, poprawiają krążenie, w zależności od częstotliwości pobudzają lub obniżają napięcie mięśni.
Wszystkie zabiegi elektroterapeutyczne działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Ponadto, w zależności od wskazań, specjalista z naszego gabinetu ortopedycznego zaleca białostoczanom balneoterapię, czyli terapię w warunkach uzdrowiskowych.
Dbamy o rehabilitację pacjentów ortopedycznych z Białegostoku
Niezależnie od tego, jakie dolegliwości białostoczan leczy nasz ortopeda, dba o to, by program leczenia holistycznie obejmował problemy Pacjenta, stąd zalecenia fizjoterapeutyczne i fizykoterapeutyczne. Zawsze też zwracamy uwagę na edukację chorego, by mógł samodzielnie przeciwdziałać zaostrzaniu i pogłębianiu schorzenia.