

Bywa, że chorzy trafiają do ortopedy, podczas gdy rzeczywiście powinni szukać pomocy u fizjoterapeuty lub rehabilitanta. Niemniej jednak ta pierwsza wizyta jest ważna, ponieważ pozwala uzyskać diagnozę lub przejść szereg badań dodatkowych, które prowadzą do trafnego zdiagnozowania danego przypadku. MedSen w Białymstoku jest jednym z miejsc, w którym Pacjenci mogą liczyć na wszechstronną pomoc. Dziś napiszemy o przypadkach, które zdarzają się często i warto poznać je nieco bliżej.
Poradnia ortopedyczna zawsze gotowa na Pacjentów
Pacjenci przychodzą do ortopedy z różnych powodów. Standardem jest pomoc między innymi w:
- stanach ostrych i traumatologii – chirurgia urazowa oraz ortopedia urazowa to przedmiot zainteresowań lekarzy pracujących z Pacjentami hospitalizowanymi; Do odpowiedniego prowadzenia Pacjentów konieczne jest profesjonalne zaplecze techniczne;
- złamania – wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej, aby zwiększyć szansę na prawidłowe zrośnięcie się kości;
- skręcenia – naciągnięte lub zerwane więzadła stawu sprawiają ból, ale powierzchnie stawowe kości są nadal blisko siebie, mają kontakt;
- zwichnięcia – uraz poważniejszy od skręcenia; konsekwencją jest między innymi naciągnięta lub rozerwana torebka stawowa i/lub więzadła, a samo zwichnięcie wymaga nastawienia;
chorobach przewlekłych – powodują zazwyczaj ból i utrudnienia w funkcjonowaniu przez wiele lat;
- dna moczanowa – polega na odkładaniu się kryształów wapnia lub szczawianów w tkance stawów;
- osteoporoza – zmiana struktury kości i ich stopniowe odwapnianie; na pierwszym z trzech etapów, czyli podczas osteopenii (kolejne etapy to wczesna osteoporoza i późna
- osteoporoza) wystarczy zalecona przez lekarza suplementacja oraz odpowiednia dieta, aby zapobiec postępowaniu choroby;
- zaburzenia wchłaniania;
- wrodzona łamliwość kości.
Obecne osiągnięcia i zdobycze medycyny sprawiają, że niektóre nieuleczalne dawniej choroby postrzegane są w bardziej optymistycznej perspektywie. W innych przypadkach można skutecznie pomóc uśmierzać ból, rehabilitować, zapobiegać nawrotom.
Złamania, skręcenia, urazy mechaniczne
Urazy mechaniczne w obrębie układu kostnego dotyczą dużej części Pacjentów ortopedy i wyjątkiem nie jest tutaj również Białystok. Do złamania czy skręcenia dochodzi między innymi w codziennych sytuacjach, ale i w tej kwestii medycyna jest Państwa sprzymierzeńcem.
Część złamań można zabezpieczać oraz leczyć bez konieczności przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. Złamania, które się przemieszczą lub w przebiegu których doszło do zmiażdżenia fragmentów kości, wymagają najczęściej interwencji chirurgicznej i długotrwałego unieruchomienia.
Obecnie jednak podczas unieruchamiania złamań często można odstąpić od zakładania gipsu na rzecz bardziej ergonomicznych opcji: gipsu syntetycznego, ortez, stabilizatorów.
Choroby zapalne układu kostno-szkieletowego
Nazwy poszczególnych chorób w tej grupie to na przykład: łokieć tenisisty czy łokieć golfisty. Pacjenci dotknięci problemem z łokciem odczuwają w stawie łokciowym silny ból. Ograniczona zostaje również ruchomość stawu. Jeśli choroba jest nieleczona Pacjent ma trudności z realizowaniem codziennych zajęć, a nasilający się ból eliminuje go z życia codziennego i zawodowego.
Deformacje kończyn – haluksy
Deformacje kończyn mogą być wrodzone. Zwykle w takich przypadkach koryguje się je już u małych dzieci (jeśli jest to możliwe i nie należy odstąpić od korekcji z uwagi na wzrost kości). Ważne jest, by w tym okresie zadbać o rozwój ruchowy dziecka. Fizjoterapia oraz zajęcia rehabilitacyjne pozwolą na zachowanie prawidłowego napięcia i pracy mięśni oraz ruchomości stawów.
Paluch koślawy, czyli schorzenie nazywane również haluksami, to częsta przypadłość, z którą zgłaszają się Pacjenci po poradę do ortopedy. Deformacje stóp mogą rozwijać się wraz z wiekiem. Występowaniu tej dysfunkcji sprzyjają: obciążenie genetyczne, nieprawidłowo dobrane obuwie, nadwaga i otyłość. Haluksy koryguje się operacyjnie, czas powrotu do zdrowia po takim zabiegu to kilka lub kilkanaście tygodni, w czasie których należy oszczędzać operowaną nogę. Jeśli takie zmiany występują na obu stopach, przeprowadza się korekcję najpierw jednej, a następnie drugiej stopy. W niewielkim odsetku przypadków operacja nie jest konieczna i można od niej odstąpić na rzecz korekcji materiałami ortopedycznymi oraz stabilizatorami.
Problemy, o których warto powiedzieć ortopedzie
Gdy na poszczególne dolegliwości niewystarczające okazały się domowe lub apteczne specyfiki albo jeżeli uraz jest nagły, a jego konsekwencje bolesne, wizyta u ortopedy powinna być oczywistością. Warto zatem pamiętać o naszej poradni w Białymstoku, w której uzyskacie Państwo fachową pomoc lub skierowanie na dalsza diagnostykę medyczną.